Istnieje coraz więcej dowodów potwierdzających, iż sposób żywienia, a co za tym idzie, również stan odżywienia, ma istotny wpływ na płodność, wśród kobiet i mężczyzn.  Problem ten w dzisiejszych czasach dotyczy coraz większej liczby par, a jego podłoże jest złożone. Nieprawidłowy stan odżywienia, a więc długotrwale utrzymująca się nadmierna masa ciała i jej powikłania, a także niedożywienie mogą mieć bezpośredni wpływ na problemy z poczęciem. Utrzymanie prawidłowej masy ciała, właściwie zbilansowana dieta oraz aktywny styl życia, mogą zapobiec problemowi niepłodności oraz stanowią czynnik uzupełniający, skutecznie wspomagając prowadzoną terapię.

Jak powszechnie wiadomo, nadwaga i otyłość stanowi poważny problem zdrowotny większości współczesnych społeczeństw, a częstość jej występowania gwałtownie wzrasta. Przekłada się to również na wzrost liczby osób w wieku reprodukcyjnym, borykających się z nadmierną masą ciała i związanych z nią zaburzeń płodności, m.in. nieprawidłowości owulacji u kobiet lub obniżoną jakością nasienia wśród mężczyzn. Postępowanie zachowawcze, które stanowi metodę z wyboru w leczeniu nadwagi i otyłości odgrywa ogromną rolę w redukcji powikłań z nią związanych.

U podłoża nadmiernej masy ciała leży wiele czynników, tj. genetyczne, behawioralne, socjalne i środowiskowe oraz schorzenia czy przyjmowane leki, które wpływają na obniżenie podstawowej przemiany materii, czy zwiększone łaknienie. Czynniki środowiskowe i kulturowe, na przestrzeni ostatnich lat spowodowały znaczny przyrost masy ciała na skalę globalną mieszkańców społeczeństw uprzemysłowionych. Wpływa na to model życia, przekładający się na sposób żywienia. Poprzez coraz dłuższe godziny pracy, codzienny pośpiech i stres nie zwracamy często uwagi na jakość posiłków, wybieramy wygodne, szybkie, lecz nie zawsze zdrowe rozwiązania, o większej wartości kalorycznej, znacznie przekraczającej potrzeby naszego organizmu. Rozwojowi nadwagi sprzyja dostępność wysoko przetworzonej, taniej żywności, o znacznej zawartości tłuszczu i węglowodanów prostych, jak również ograniczenie codziennej aktywności fizycznej, m.in. poprzez wprowadzenie udogodnień dnia codziennego. Obserwuje się także zmianę składu i jakości diety, jak: zwiększenie zawartości tłuszczu w posiłkach, mniejsze spożycie węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego, w zamian częstych słodkich przekąsek, czy wysokokalorycznych napojów.

Uzyskanie trwałej oraz istotnej klinicznie redukcji masy ciała pozwala na zmniejszenie ryzyka, jakie wiąże się z nadwagą i otyłością, uzyskanie remisji współistniejących powikłań oraz zapobieganie ponownemu przyrostowi masy ciała w obserwacji wieloletniej. Wiąże się to bezpośrednio z poprawą komfortu i jakości życia, lecz wymaga stałej samokontroli zachowań żywieniowych. Musimy pamiętać, iż założony przez nas cel redukcji masy ciała, powinien być realny do osiągnięcia, dostosowany indywidualnie do stanu zdrowia i naszych możliwości.  Do jego realizacji dążymy poprzez wprowadzenie właściwie zbilansowanej diety, zwiększonej aktywności fizycznej, a w uzasadnionych przypadkach, również suplementacji składników odżywczych, mineralnych oraz witamin.

W trakcie prowadzenia diagnostyki i leczenia niepłodności istotne jest całościowe- wielospecjalistyczne spojrzenie na pacjenta. Naszym celem jest uświadomienie złożoności problemu, a właściwe postępowanie żywieniowe, często jeszcze niedoceniane, stanowi ważny element terapii, dzięki któremu możemy skutecznie zwiększyć szanse na poczęcie.

 

Categoryciąża, porady

© 2017 - IVITA.eu

Projekt i wdrożenie: wppartner.eu