Niepłodność u mężczyzn

Mężczyźni niechętnie to przyznają, a czasami wręcz wstydzą się o tym mówić.

Prawda jest jednak taka, że mogą był oni w takim samym stopniu odpowiedzialni za problemy z poczęciem dziecka, jak ich partnerki, które zwykło się obarczać winą za niemożność zajścia w ciążę.

Według wielu badać, jedynie u 10 % par bezskutecznie starających się o dziecko, odpowiedzialni są oboje partnerzy. Tym ważniejsza jest więc profilaktyka i uówiadomienie mężczyznom, jak ważny jest ich stan zdrowia, a w razie konieczności zastosowanie odpowiedniego leczenia, by w przyszłości cieszyć się cudownym potomstwem.

Współcześnie wiele klinik oferuje specjalistyczne badania oraz terapie dedykowane leczeniu nie tyle samej niepłodności u kobiet, ale również u mężczyzn. W walce z tak istotną chorobą, jaką jest niepłodność, ważne jest prawidłowe rozpoznanie jej przyczyn i odpowiednie leczenie obejmujące oboje partnerów.

Objawy niepłodności u mężczyzn

Także w przypadku mężczyzn, przyczyn niepłodności może był wiele. Co jednak powinno zwrócić szczególną uwagę partnerów? Jakie są faktyczne objawy niepłodności u mężczyzn?

Do objawów szczególnie niepokojących zaliczyć należy: zaburzenia erekcji, niski lub całkowity brak ochoty na współżycie seksualne, małe jądra, a także ich ból. W równym stopniu niepłodność u mężczyzn może występować na skutek spadku możliwości seksualnych, problemów z ejakulatem (mniejsza objętość, inny kolor lub konsystencja), pieczenia przy oddawaniu moczu, zniekształcenia moszny, bólu prostaty, jak również bólu w trakcie i po stosunku.

W przypadku mężczyzn, niezwykle ważna jest zatem wczesna diagnostyka, czyli prawidłowe rozpoznanie powyższych schorzeń jeszcze przed etapem starania się o dzieci. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie szans na naturalne poczęcie potomka.

Jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy, najlepiej od razu udać się do urologa bądź seksuologa, którzy mogą rozwiać ewentualne wątpliwości.

Czynniki zwiększajśce ryzyko występienia niepłodności u mężczyzn

Wielu mężczyzn bagatelizuje wpływ zdrowego trybu życia na komfort życia seksualnego oraz na płodność. A jak wskazują najnowsze badania, czasami w walce z niepłodnością u mężczyzn pomaga sama zmiana dotychczasowego trybu życia. Wprowadzenie odpowiedniej diety, wdrożenie dobrych nawyków i wyeliminowanie zgubnych nałogów – to naprawdę pomaga.

Co jednak ma szczególnie negatywny wpływ na płodność u mężczyzn? Z pewnością jest to tzw. siedzący tryb życia. Tym samym, mężczyznom starającym się o potomstwo, zaleca się prowadzenie aktywnego trybu życia, bez nadużywania alkoholu. Tym co również może zwiększać prawdopodobieństwo występienia problemów z płodnością, jest przegrzanie jąder, a także szkodliwe warunki pracy.

Niepłodność u mężczyzn a odpowiednie badania

Jednym z najistotniejszych badać, jest badanie nasienia, czyli wykonanie tzw. seminogramu. Badanie to polega na analizie i ocenie plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. To najprostsza i najskuteczniejsza forma diagnozy niepłodności u mężczyzn.

Badanie nasienia pozwala sprawdziś jakość, szybkość i ilość plemników w męskim nasieniu. Należy dodać, że samo badanie może był dla wielu mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Badanie jest przeprowadzane w komfortowych warunkach, a sama ocena męskich narządów płciowych oraz nasienia jest prosta, tania i pozwala szybko wykryć m.in. przyczynę niepłodności.

Należy pamiętać, że negatywny wpływ na jakość męskiego nasienia mają przede wszystkim różnego rodzaju używki (głównie tytoń, alkohol i narkotyki, ale także kofeina czy czynniki wywołujące otyłość), współistniejące schorzenia lub choroby oraz przyjmowane leki (np. antybiotyki i leki stosowane przy nadciśnieniu, chorobach serca czy układu pokarmowego).

W celu bardziej szczegółowej diagnostyki, podstawowe badanie nasienia można uzupełnić o test HOS (określający żywotność plemników na podstawie oceny integralności błony komórkowej w środowisku hipoosmatycznym), test HBA (określający dojrzałość plemników na podstawie ich zdolności do wiązania się z hialurionianem) lub test MAR (służący do wykrywania w nasieniu przeciwciał przeciwplemnikowych).

A zatem, Drodzy Panowie! Jeśli chcecie się w przyszłości cieszyć pięknym i zdrowym potomstwem, zadbajcie zawczasu o siebie i swój tryb życia.

Badanie nasienia metodą casa

System wspomaganej komputerowo analizy nasienia CASA (Computer Assisted Sperm Analysis) jest narządziem składającym się z mikroskopu wyposażonego w kontrast fazowy sprzężonego z kamerą i komputerem z oprogramowaniem.

W czasie badania tą metodą dokonuje się analizy zapisanych cyfrowo obrazów. W ten sposób otrzymuje się bardzo dokładne dane dotyczące rodzajów ruchu plemników i określenia wielu dodatkowych parametrów.

Wśród zalet metody można wymienić wysoką wiarygodność i precyzję, dokładność i powtarzalność wyniku a także obiektywność badania.